Image

آبله مرغان

آبله مرغان یک عفونت ویروسی مسری است که می‌تواند باعث ناراحتی و در بعضی موارد منجر به عوارض شود و درک علائم، علل، عوامل خطر، تشخیص، گزینه‌های درمانی و استراتژی‌های پیشگیری برای مدیریت و جلوگیری از گسترش این بیماری بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود.
 آبله مرغان که به نام ابله مرغون نیز شناخته می‌شود، یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که در درجه اول کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما می‌تواند افراد در هر سنی را مبتلا کند؛ این بیماری عفونی ناشی از ویروس واریسلا زوستر (VZV) است که منجر به دانه‌های ریز خارش‌دار و پر شده از مایع می‌شود. آبله مرغان یک بیماری واگیردار است و افرادی که تا به حال به آن مبتلا نشده یا در برابر آن واکسینه نشده‌اند را درگیر می‌کند، ویروس واریسلا از طریق تماس مستقیم با بثورات پوستی یا از طریق تنفس هنگام سرفه یا عطسه یک فرد آلوده پخش می‌شود. امروزه واکسن محافظت کننده از کودکان در برابر آبله مرغان در دسترس است و واکسیناسیون منظم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود، واکسن آبله مرغان یک روش مطمئن و مؤثر برای جلوگیری از این عفونت و عوارض احتمالی آن است
بیماری آبله مرغان تا 48 ساعت اول به شدت مسری است و علائم ابتلاء به آن به طور کلی شامل موارد زیر است:
    تب
    از دست دادن اشتها
    احساس خستگی مفرط
    سردرد
    حالت تهوع

در روزهای اول جوش‌های صورتی یا قرمز ظاهر می‌شوند و بعد از چند روز از بین می‌روند، بعد از آن تاول‌هایی روی پوست می‌زند که پر از مایع هستند، بعد از بهبودی تاول‌ها، دلمه‌ها شروع می‌شوند و در پایان، پوست بهبود می‌یابد. دوره کمون یا نهفتگی آبله مرغان به طور معمول بین دو تا سه هفته (بیشتر 14 تا 16 روز) است؛ مدت زمان انتقال آبله مرغان به طور معمول یک تا دو روز قبل از ظهور دانه‌های پوستی و حداکثر پنج روز پس از ظهور اولین تاول است. باید مد نظر داشت که زمان انتقال آبله مرغان در افراد دارای نقص ایمنی ممکن است طولانی‌تر باشد، احتمال وقوع حملات ثانویه در افراد آلوده‌ای که در یک خانه زندگی می‌کنند بین 70 تا 90 درصد است؛ بیماران زونا می‌توانند این بیماری را تا یک هفته پس از ایجاد بثورات پوستی به دیگران انتقال دهند و بدن آلوده می‌تواند 10 تا 21 روز پس از تماس، علائم آبله مرغان را نشان دهد و بیمار شود.

دسته بندی: مجله آوان برچسب ها: آبله مرغان

0 نظر

ارسال نظر