Image

ترک های پوستی

ترک های پوستی ترک پوستی یکی از مشکلات پوستی است که معمولاً پس از افزایش وزن یا کاهش وزن ناگهانی، بارداری و یا تغییرات هورمونی در بدن اتفاق می‌افتد. این ترک‌ها به صورت خطوطی رنگارنگ روی پوست شکل می‌گیرند و معمولاً روی شکم، ران، بازو، سینه و ران‌ها دیده می‌شوند. در این مطلب از غفاری دایت به انواع ترک های پوستی، علل ایجاد، رفع ترک های پوستی و روش های درمان آن (درمان دارویی، خانگی و درمان طب سنتی) خواهیم پرداخت.

این ترک‌ها به دلیل کاهش الاستیسیته پوست و در نتیجه کشیدگی ناشی از تغییرات مذکور در بدن ایجاد می‌شوند. اگرچه این مشکل خطری برای سلامتی فرد ندارد، اما ممکن است به عنوان یک مشکل زیبایی شناخته شود و برخی افراد ممکن است احساس ناامیدی و ناراحتی نسبت به ظاهر پوست خود داشته باشند.

درمان ترک پوستی معمولاً با استفاده از کرم‌ها، روغن‌ها، لیزر و دیگر روش‌های پزشکی انجام می‌شود. با این حال، مهمترین راه پیشگیری از ایجاد ترک‌های پوستی، حفظ وزن مناسب، مصرف مواد غذایی سالم، مراقبت از پوست و استفاده از محصولات مرطوب‌کننده پوست است. در واقع، ترک پوستی یک مشکل پوستی رایج است که با اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب می‌توان از آن جلوگیری کرد و آن را درمان نمود.

معمولا ترک های پوستی به  ۱۱ دلیل عمده زیر اتفاق می افتند:

 1. خشکی پوست افراد
 2. اگزما
 3. پسوریازیس
 4. دیابت نوروپاتی
 5. تغییرات هورمونی
 6. کورتیکواستروئید
 7.  
 8. جهش های رشدی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد
 9. بارداری
 10. تغییر وزن ناگهانی (کاهش یا افزایش سریع وزن)
 11. تمرین با وزنه، زمانی که رشد عضلانی سریع دارید

ترک‌ پوستی (به انگلیسی: stretch mark) که بانام استریا نیز شناخته می‌شوند، معمولاً ترک‌های پوستی قرمز و یا مایل به سفید هستند که بر روی نقاط خاصی از بدن ایجاد می‌شوند. این خطوط رنگارنگ روی پوست زمانی ایجاد می شود که پوست ما به سرعت منبسط یا منقبض می شود. برخی تغییرات ناگهانی در بدن مانند افزایش وزن، موجب کشیدگی پوست شده و این تغییر ناگهانی باعث پارگی کلاژن و الاستین می شود.

کلاژن پروتئینی است که به ایجاد حالت کشسانی پوست کمک می‌کند و مانع از افتادگی پوست می شود؛ اگر پوست به میزان کافی این پروتئین را نداشته باشد، به دلیل تغییرات به ‌وجود آمده دچار ترک‌خوردگی می‌شود. در واقع این ترک‌ها به دلیل کاهش الاستیسیته پوست و در نتیجه کشیدگی ناشی از تغییرات ناگهانی وزن، بارداری و یا تغییرات هورمونی در بدن شکل می‌گیرد.

ترک‌های پوستی که ضایعاتی قرمز یا صورتی هستند در هر نقطه از بدن ممکن است ایجاد شوند ولی بیشتر در مناطقی از بدن که پوست ضخیم‌تر است و مقادیر زیاد چربی ذخیره شده است، این ترک‌ها معمولاً دیده می‌شوند. شایع‌ترین محل آن شکم تخت، سینه، پستان‌ها، بازوها، زیر بازوها، کمر، ران (هم داخل و هم خارج)، لگن و باسن است. ترک پوستی ممکن است رنگی قهوه‌ای تا قرمز و ارتفاع آن نیز متفاوت است. این مشکل خطری برای سلامتی فرد ندارد، اما ممکن است به عنوان یک مشکل زیبایی شناخته شود.

همه افراد این نوارهای باریک را روی پوست خود ایجاد نمی کنند. به نظر می رسد نوسان سطح هورمون در این امر نقش داشته باشد. همچنین اگر افراد خانواده شما دچار ترک‌های پوستی شوند، ممکن است خطر بیشتری داشته باشید. علاوه برافزایش وزن عوامل دیگری همچون بارداری، جراحی کاشت سینه (پروتز)، بدن‌سازی، میزان بالای آستروئید و سندروم مارفان، نیز سبب ایجاد ترک‌های پوستی می‌شوند که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

دسته بندی: مجله آوان برچسب ها: ترک های پوستی

0 نظر

ارسال نظر